Wielkie znaczenie dla całego życia dziecka ma jego pierwsza wizyta u lekarza-dentysty. W zależności od tego, jak przebiegnie ta wizyta, zależą przyszłe relacji z lekarzem i podejście do leczenia  całości. Lepiej rozpocząć znajomość ze stomatologiem na tak zwanej wizycie adaptacyjnej, kiedy jeszcze nic nie boli. W takiej sytuacji pierwsza wizyta będzie zabawna i przyjemna oraz nie wywoła przykrych doświadczeń. Lekarz-stomatolog porozmawia z dzieckiem, da ponaciskać różne przyciski, posmaruje ząbki pasta o smaku truskawki, arbuza itp.; w razie potrzeby znieczuli aerozolem lub żelem żeby dziecko nie czuło dyskomfortu i nie bało się chodzić do dentysty w przyszłości. Na koniec wizyty dziecko otrzyma prezent(kolorowankę, naklejkę czy coś innego)!

Pierwsza wizyta powinna odbyć się po wyrznięciu pierwszych zębów mlecznych. Dalej należy zgłaszać się na wizyty kontrolne co 4-6 miesięcy, nawet jeśli dziecko nie ma żadnych skarg. Dla próchnicy zębów mlecznych charakterystyczny jest bardzo szybki postęp, ponadto w krótkim okresie mogą rozwinąć się powikłania zapalne. Zakażenie może się rozprzestrzenić na zawiązki zębów stałych dlatego takie zęby często pojawiają się już z zaburzeniami rozwojowymi lub w ogóle nie wyrzynają się. Można temu zapobiec lub ograniczyć za pomocą fluoryzacji i lakowania. Takie procedury są bezbolesne i odbywają się raz na kilka miesięcy. Podczas wizyty stomatolog nauczy jak prawidłowo myć zęby i pomoże wybrać szczotkę i pastę odpowiednio dla wieku małego pacjenta.

Jeśli dziecko ma próchnicę zębów mlecznych należy niezwłocznie udać się do lekarza. Ona może rozwinąć się u dziecka w bardzo młodym wieku.

Ze względu na głębokość uszkodzenia tkanek twardych zęba, próchnicę dzielimy na:

• Próchnica początkowa. W obrębie szkliwa zębów są białe plamy o różnych kształtach i rozmiarach, liczba może się zwiększać. Brak bólu. Nieleczone prowadzi do bardziej zaawansowanej postaci próchnicy. Jeśli zająć się tym swoje czasowo można zatrzymać dalszy postęp.

• Próchnica powierzchniowa. Jest to uszkodzenie struktury zęba w obrębie szkliwa. Kolor ubytku próchnicowego może być jasny lub ciemny. Leczenie polega na opracowaniu ubytku i wypełnienia materiałem długo czasowym.

•  Próchnica średnia. Oprócz szkliwa również jest uszkodzona zębina. Ból może wystąpić podczas jedzenia rzeczy słodkich, słonych lub zimnych. Leczenie polega na opracowaniu ubytku i wypełnienia materiałem długo czasowym.

•  Próchnica głęboka. Lekarzowi zależy na tym aby leczenie dziecka było nie tylko sukcesywne ale również przyjemne. W tym mogą pomóc rodzice lub opiekunowie dziecka pamiętając kilka zasad. Przed leczeniem nie mówić takie słowa jak:

• nie bój się

• trochę cierpliwości

• nie będzie bolało

• nie psuć nastroju i nie zastraszać dziecko słowem „zastrzyk”.

Przygotowanie dziecka przez rodziców lub opiekunów do leczenia stomatologicznego jest połową sukcesu, dlatego należy zwracać na to szczególna uwagę.

Zadzwoń Demed Wola