Wszyscy chcą mieć zdrowe, białe, piękne zęby. Niestety w trakcie życia kolor ulega zmianie. Kolor zębów psuje się nie tylko od palenia tytoniu i picia kawy, ale również od leków i barwników spożywczych. Jakie produkty należy spożywać żeby oddech był świeży, dziąsła nie krwawiły, a zęby były bielsze i mocniejsze?
Historia.
W latach dwudziestych-trzydziestych ubiegłego wieku Brytyjscy naukowcy Edward i Mei Mellanby prowadzili doświadczenia, aby dowiedzieć jaka żywność jest najbardziej zdrowa dla zdrowia zębów i dziąseł.
O co chodzi Idealna dieta z punktu widzenia stomatologów: dużo wody, jabłka, kiwi, marchew, seler, cebula, rzodkiewka, sezam oraz grzyby. Również wołowina, kurczak, ryby, jogurt naturalny, ser, orzechy włoskie, mięta i pietruszka. Należy zmniejszyć spożywanie słodyczy oraz bulek, ponieważ one tworzą w jamie ustnej kwaśne środowisko, w którym namnażają się szkodliwe bakterie i niszczą szkliwo, co z czasem prowadzi do choroby dziąseł i próchnicy zębów. O szkodliwości kawy i tytoniu nawet nie trzeba mówić.
Jak działa dieta
Surowe warzywa i owoce delikatnie masują zęby i dziąsła, usuwając płytkę nazębną oraz pobudzają wydzielanie śliny, która niszczy bakterie, powodujące próchnicę. Produkty mleczne, orzechy i nasiona dostarczają organizmowi wapń, który wzmacnia szkliwo. Wołowina, kurczak i jajka oprócz wapnia, zawierają fosfor, który razem z wapniem i witaminą D przyczyniają się do wzmocnienia struktury tkanki kostnej. Papryka, kiwi i pomarańcza są bogatym źródłem witaminy E, która chroni dziąsła przed chorobami przyzębia. Grzyby, cebula, rzodkiewka i zielona herbata zawierają substancje, które niszczą różnego rodzaju bakterie chorobotwórcze w jamie ustnej i nie dają rozwinąć się płytce nazębnej. Marchew i brokuły są bogate w witaminę A, która jest istotna w procesie tworzenia szkliwa. Liście pietruszki i mięty zawierają olejki eteryczne, zapewniające świeży oddech.
Porady
Jako przekąskę należy wybierać surowe warzywa lub owoce. Niezłym pomysłem jest dodawanie do kasz kawałków kiwi, jabłek bądź marchwi. Dodając kiełki, cebulę, pietruszkę i grzyby do zup, sałatek i kanapek, a do deseru mięte i orzechy włoskie zapewniamy zdrowie zębom. Słodkie napoje (w tym soki świeżo wyciskane) należy pić za pomocą słomki – wtedy mniej cukru trafia na szkliwo. Zamiast napojów gazowanych i energetycznych lepiej zrobić sobie szejka z mleka i jagód lub owoców. Należy płukać usta po każdym posiłku. Ile razy dziennie należy spożywać posiłki Należy jeść trzy do czterech razy dziennie, a przerwy między posiłkami nie mogą być krótsze niż dwie-trzy godziny. Ten czas pozwala na przywrócenie równowagi kwasowo-zasadowej jamy ustnej.
Co powinno być w diecie dla zębów
Marchew, seler, papryka, ogórki, rzodkiewka, cebula, grzyby brokuły; jabłka, kiwi pomarańcze, jagody; pietruszka, mięta, szpinak; jaja, masło, mleko, kefir, jogurt, ser; wołowina, kurczak, indyk, ryby, wodorosty; sezam, orzechy włoskie, migdały, orzechy nerkowca, pistacje; zielona herbata.
Co nie jest zdrowe dla zębów
Należy unikać batoników i suchych mieszanek na śniadanie, chipsów, ciast, rafinowanego pieczywa, soków cytrusowych, napojów gazowanych, napojów energetycznych, kawy i alkoholu.
Czas trwania i wynik
Każda dieta trwa określoną ilość dni i pewnie zadajecie się pytaniem ile trwa dieta dla zdrowych i pięknych zębów. Odpowiedz brzmi: tak długo jak to możliwe, a najlepiej przez całe życie.